DofE mi pomohlo objaviť moje silné stránky a pracovať na tých slabších

Tomáš Cuľba vďaka DofE prehĺbil svoj vzťah k prírode. Devätnásťročný študent Gymnázia Jána Baltazára Magina vo Vrbovom vyrábal v rámci Talentu rybárske nástrahy. Ako Dobrovoľník zbieral odpadky v chránených oblastiach a na Rezidenčnom programe sa naučil tradičné techniky starostlivosti o krajinu. Počas Dobrodružnej expedície svoj vzťah k prírode upevnil a uvedomil si silnú hodnotu tímovej spolupráce. DofE mu pomohlo objaviť nové schopnosti, posunúť svoje hranice a naučiť sa pracovať na sebe systematicky, efektívne a s odhodlaním.

 

Ako vnímaš svoj posun počas DofE cesty? Aký si bol na začiatku programu a aký si teraz, po dosiahnutí zlatej úrovne?

Naučil som sa, ako na sebe vytrvalo pracovať a venovať sa svojim cieľom. Každý týždeň som sa sústredil na konkrétny cieľ a naučil sa nepoľavovať. Postupne som objavil svoje silné stránky a pochopil, ako rozvíjať tie slabšie.

Mohol by si spomenúť konkrétne, ktoré slabé stránky si musel prekonať?

Mojou najslabšou stránkou bol vždy Šport. Nemal som dostatočnú fyzickú kondíciu ani silu, ale vďaka DofE som sa v tomto zlepšil. Pracoval som na sebe aj mimo cieľov DofE. Postupne som sa v behu zdokonaľoval a pred pár týždňami som odbehol svoj prvý maratón, dokonca s časom pod 3 a pol hodiny.

Gratulujem! Kde si ho bežal a aký to bol pre teba zážitok?

Bežal som v jednom menšom nemeckom mestečku. Vybral som si ho najmä kvôli termínu, ktorý mi dobre sedel. Mal som voľno počas prázdnin, takže som mohol cestovať. Celá atmosféra bola úžasná a pocit v cieli bol neopísateľný – videl som, koľko práce som do behu a svojich tréningov vložil.

Plánuješ sa behu venovať aj naďalej?

Určite neplánujem prestať. Beh je pre mňa mentálna výživa. Umožňuje mi vyčistiť si hlavu a uvoľniť sa od každodenných starostí. 

Ako cieľ v oblasti Športu si si stanovil zdolať 11 000 výškových metrov počas rôznych vysokohorských túr. Čo ťa motivovalo vybrať si práve tento cieľ a ako sa ti ho darilo napĺňať?

Tento cieľ som si zvolil, pretože predstavoval výzvu, ktorá ma mohla posunúť vpred, a zároveň som veril, že ho dokážem udržať aj počas náročnejších období v budúcnosti. Túry som zdolával prevažne v okolí Považského Inovca. Z plnenia tohto cieľa som si  odniesol spomienky na množstvo príjemne stráveného času v prírode.

V akom zmysle si sa chcel posunúť ďalej? Respektíve, aké vlastnosti alebo schopnosti v tebe zdolávanie výškových metrov podporilo?


Chcel som posunúť svoje fyzické limity a zároveň urobiť niečo pre svoje zdravie. Keďže som chodil na túry najmä v kopcovitom teréne, výrazne som si zlepšil svoju fyzickú kondíciu. Zároveň som sa počas náročných výstupov naučil pracovať s dychom. 

Máš z tohto času stráveného v prírode nejaký zaujímavý alebo inšpiratívny zážitok? Čo najdôležitejšie si sa počas týchto chvíľ naučil? Alebo čo bolo pre teba najzaujímavejšie?


Každá hodina venovaná tomuto úsiliu bola pre mňa príjemným momentom stráveným v prírode, počas ktorého som si oddýchol, vyčistil hlavu a usporiadal myšlienky. Táto aktivita mi zároveň pomohla prehĺbiť pozitívny vzťah k športu – odvtedy sa mu venujem oveľa častejšie než kedykoľvek predtým.

Ako Talent si si zvolil výrobu a úpravu rybárskych nástrah. Čo si sa pri tejto činnosti naučil?

Pri výrobe som si rozvíjal jemnú motoriku a manuálne zručnosti. Pracoval som s drevom, drôtmi, farbami – bolo to veľmi rozmanité a naučilo ma to byť precízny. Naučil som sa efektívne plánovať – rozplánovať si celý postup krok po kroku, pripraviť si všetko vopred a optimalizovať prácu tak, aby som bol efektívny a ušetril čas.

Čo ťa motivovalo zvoliť si ako Dobrovoľníctvo zber odpadkov v prírode?

Odmalička som mal blízky vzťah k prírode, a preto som sa rozhodol prispieť k jej zveľaďovaniu. Vybral som si lokalitu, ktorá má piaty stupeň ochrany, no po dažďoch sa tam často hromadil naplavený odpad. Chcel som prispieť k jej čistote a urobiť tak niečo pre svoje okolie.

Našiel si si vďaka DofE nových priateľov?

Áno, najmä na mojej škole, kde sme sa pravidelne stretávali počas obedných prestávok a rozprávali sa o našich cieľoch a ich plnení. Navzájom sme sa motivovali, čo nám veľmi pomohlo.

Ako prebiehala tvoja Expedícia? 

Na zlatej úrovni sme prešli trasu z Bratislavy do Smoleníc. Bol to intenzívny zážitok – varili sme si na ohni aj v daždi, čo nebolo vždy príjemné, ale určite nezabudnuteľné. Hoci by som to už znova v daždi absolvovať nechcel, posilnilo ma to.

Podporila Expedícia tvoj vzťah k prírode?

V prírode som trávil čas aj predtým, ale Expedícia bola skvelá príležitosť prehĺbiť tento vzťah a naučiť sa nové veci.

Čo konkrétne si sa počas Expedície naučil?

Najviac som sa zdokonalil v zakladaní ohňa – dokonca aj v daždi. Predtým som sa zakladaniu ohňa vždy vyhol. Počas DofE Expedície som bol ja hlavný iniciátor, ktorý ráno aj večer zakladal oheň, aby sme si mohli niečo uvariť.

Ako ťa DofE ovplyvnilo v súvislosti s tvojou budúcnosťou?

Naučil som sa, ako si rozplánovať veci, pravidelne plniť úlohy a ako sa všeobecne zdokonaľovať, nielen v dosahovaní svojich cieľov. DofE mi pomohlo lepšie si stanoviť ciele a pracovať na sebe. Uvedomil som si, že ak chcem v niečom napredovať, musím byť systematický a vytrvalý. Taktiež som sa naučil myslieť na svoje okolie, čo mi otvorilo oči, najmä prostredníctvom Dobrovoľníctva a Rezidenčného programu. Začal som sa zamýšľať nad tým, ako môžem prispieť k zlepšeniu spoločnosti.

Ako by si chcel prispieť k zlepšeniu spoločnosti?

Pre mňa je dôležité zveľaďovať prostredie, v ktorom žijeme – aby bolo čistejšie a krajšie. Zároveň mi DofE prostredníctvom cieľov iných Dofáčiek a Dofákov ukázalo, ako je Dobrovoľníctvo dôležité. Napríklad pomoc starším ľuďom alebo zvieratám v útulkoch. Bez účasti v programe by som nemal impulz na zamyslenie sa nad týmito vecami. Aj za to som DofE vďačný.

Ako prebiehal tvoj Rezidenčný projekt?

Strávil som týždeň v Česku, v prírodnej rezervácii Hutě na Morave, kde som sa venoval ochrane životného prostredia. V rámci dobrovoľníckeho podujatia s názvom Seno, pot a Žítková sme sa snažili obnoviť prirodzené mechanizmy v krajine, ktoré tam kedysi fungovali. Napríklad sme ručne kosili lúky, aby sme napodobnili činnosť prežúvavcov, ktoré tam v minulosti spásali trávu.

Akú najväčšiu skúsenosť si si odtiaľ odniesol? Plánuješ sa tam niekedy vrátiť?

Hlavne to, že nikdy predtým som nedržal v ruke kosu, ale po týždni som odchádzal s pocitom, že s ňou viem pracovať. A našiel som si tam pár skvelých kamarátov, s ktorými som stále v kontakte. Rád by som sa tam v budúcnosti ešte vrátil. Bola to pre mňa cenná skúsenosť a určite by som si to zopakoval.

Prečo si myslíš, že je dôležité, aby sa mladí ľudia zapájali do DofE?

DofE umožňuje mladým spoznať nových ľudí, ktorí sú cieľavedomí, pracovití a chcú sa rozvíjať. Získajú nové priateľstvá, zažijú množstvo zaujímavých vecí a naučia sa veľa o sebe. Navyše, ten pocit, keď dosiahnu svoj cieľ, je na nezaplatenie. Napríklad DofE Expedícia je jeden nezabudnuteľný zážitok.