História
Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu založil v roku 1956 manžel britskej kráľovnej Alžbety II. princ Philip, vojvoda z Edinburghu (preto názov DofE – skratka Duke of Edinburgh), spoločne s nemeckým pedagógom a veľkým propagátorom zážitkovej pedagogiky Kurtom Hanhom a vedúcim prvej úspešnej expedície na vrchol Everestu lordom Huntom.
Prvotným cieľom programu bolo poskytnúť britským chlapcom, z ktorých mnohí prišli počas druhej svetovej vojny o svojich otcov, možnosť pracovať na sebe a venovať sa niečomu zmysluplnému, najmä v období medzi dokončením školskej dochádzky a nástupom na vojnu. Už dva roky po svojom založení bol program otvorený aj dievčatám a rýchlo sa rozšíril po celom svete. V roku 1980 sa posunutím horného vekového limitu na 24 rokov a zmenou niektorých kritérií ustanovil program DofE tak, ako je známy dnes. Následne bola v roku 1988 založená The Duke of Edinburgh's International Awards Association, ktorá podporuje fungovanie programu v krajinách mimo Veľkej Británie.
Prvý milión účastníkov dosiahol tento program v roku 1975, neskôr v roku 1989 bola prekročená hranica dvoch miliónov účastníkov. Dodnes sa programu zúčastnilo takmer osem miliónov mladých ľudí vo viac ako 130 krajinách celého sveta.
Na Slovensku program funguje od roku 2007 na British International School v Bratislave. Koncom roku 2014 začal pracovať tím nadšencov zo vzdelávania s podporou lídrov z biznisu na otvorení Národnej kancelárie na Slovensku, ktorá má za cieľ rozšíriť program na celom Slovensku a otvoriť tak program pre čo najväčší počet mladých ľudí.
Slovenská Národná kancelária s pomocou The Duke of Edinburgh’s International Award Foundation v Londýne pilotne testovala program od júna 2015 do júna 2016 v 10 organizáciách v Bratislave (vyhodnotenie pilotného ročníka môžete nájsť v časti výročné správy). Slovenská Národná kancelária získala akreditovanú licenciu 30. marca 2016 a od apríla pracovala na rozšírení programu do ďalších krajov Slovenska od septembra 2016 (vyhodnotenie prvých troch rokov DofE na Slovensku). Po takmer 5 rokoch sme DofE rozšírili z 2 medzinárodných škôl na viac ako 170 na celom Slovensku a do konca roku 2019 sme dokázali vyškoliť takmer 1 000 dobrovoľníkov, ktorí do programu zapájali 3 600 mladých ľudí. Pokračujeme ďalej a program DofE chceme ročne ponúknúť pre 1% mladých ľudí vo veku 14 - 24 rokov. V roku 2015 fungoval program v 12 organizáciách a zapojených bolo celkovo 181 mladých ľudí. Po siedmych rokoch sme prekročili magickú hranicu a máme spolu skoro 5 500 absolventov. Našim cieľom je do pár rokov zapojiť 10 000 mladých ľudí v jednom roku.
Zakladatelia programu DofE
Princ Philip
Jeho kráľovská Výsosť vojvoda z Edinburghu, známy ako princ Philip (*10. jún 1921 - † 9. apríl 2021), bol manžel britskej kráľovnej Alžbety II. Narodil sa na gréckom ostrove Korfu ako grécky a dánsky princ. Po emigrácií v roku 1922 vyrastal vo Veľkej Británii. Študoval na škole Gordonstoun v Škótsku, ktorú založil a riadil nemecký pedagóg Kurt Hahn. Tam taktiež absolvoval Hahnov program vedúci k získaniu odznaku Moray, ktorý sa neskôr stal predlohou Ceny vojvodu z Edinburghu. Počas druhej svetovej vojny slúžil princ Philip v britskom vojenskom námorníctve. V roku 1947 sa vo Westminsterskom paláci oženil s princeznou Alžbetou, neskoršou kráľovnou Alžbetou II.
Lord John Hunt
Lord John Hunt bol dôstojníkom britskej armády, skúseným horolezcom a inštruktorom špeciálnych jednotiek. Najviac sa preslávil ako vodca úspešnej expedície, ktorej členovia Edmund Hillary a Tenzing Norgay ako prví ľudia zdolali v roku 1953 vrchol Mont Everestu. Po návrate do Veľkej Británie bol za tento počin povýšený do šľachtického stavu. V roku 1956 sa stal prvým riaditeľom Ceny vojvody z Edinburghu a túto funkciu zastával desať rokov. V roku 1966 bol za svoje zásluhy pri práci s mladými ľuďmi ocenený barónskym titulom, ktorý mu udelila britská kráľovná Alžbeta II.