Najviac si na DofE cením slobodu vybrať si vlastnú cestu
Aktívny atlét, talentovaný študent molekulárnej biológie a inovatívny DofE Vedúci – to je niekoľko tvárí absolventa bronzovej úrovne DofE, Matúša Grieša. Predseda Youth Advisory Board, Online Vedúci, Školiteľ a nadšenec Expedičného programu, ktorý nedávno získal ocenenie v Lifbee EnviroTech Labe za svoj revolučný nápad na výrobu proteínového prášku PowerGreens z najmenšej a najrýchlejšie rastúcej rastliny na svete, pestovanej vo vertikálnych interiérových systémoch. V rozhovore hovorí o tom, ako prepája svoje vášne a prečo verí, že program DofE môže mladým ľuďom, učiteľom a pracovníkom s mládežou otvoriť nové obzory.
Spolu s tímom, ktorého si bol súčasťou, ste prevzali ocenenie Bioinnovation Award od Lifbee. Udeľuje sa za výnimočné inovatívne projekty v oblasti biotechnológií, ktoré prispievajú k udržateľnosti životného prostredia a zlepšeniu ľudského zdravia. Čo pre teba znamená táto cena?
Vďaka tomuto oceneniu sa môžem naďalej venovať svojej hlavnej misii – urobiť rastliny skutočne škálovateľnými a priniesť kvalitnejšie a udržateľnejšie potraviny do celého sveta. Lifbee je súťaž, v ktorej si tím vyberie problém, ktorý sa snaží riešiť pomocou biológie, ktorá je... drahá. Náš tím NitroDuck sa zaoberá výzvou, ktorá si vyžaduje nielen nemalé financie, ale aj špecializované odborné znalosti. Náklady na projekt sú vysoké, a preto nám získané ocenenie a s ním prichádzajúce finančné prostriedky významne uľahčia tvorbu prototypu a výskum, vďaka ktorému sa posunieme bližšie k praktickej aplikácii nášho nápadu.
Prečo ste sa v rámci tímu rozhodli skúmať práve dusíkaté hnojivá?
Riešenie problematiky neefektívneho nakladania s dusíkatými hnojivami je naša srdcová téma, nakoľko súčasný systém zapríčiní „vyparenie“ takmer 200 miliárd dolárov ročne v podobe dusíka použitého na výrobu hnojiva. Veríme, že odpoveďou na tento problém je skupina vodných rastlín žaburinky (Lemnoideae, duckweeds). Ide o najmenšie a zároveň najrýchlejšie rastúce kvitnúce rastliny na svete. Obsahujú 30 – 50 % proteínu a dokážu zdvojnásobiť svoju biomasu za dva až tri dni. Rastú v rôznych podmienkach, dokonca aj na zvieracej močovke. Tieto vlastnosti priam volajú po jej využití na prečistenie odpadových vôd z fariem a jej použití ako na proteín bohaté krmivo pre zvieratá. Takto vieme „uzavrieť kruh“ a významne znížiť potrebu používania dusíkatých hnojív na pestovanie krmovín.
K tomuto riešeniu je však ešte veľmi dlhá cesta, preto sme sa najskôr rozhodli naučiť túto rastlinku efektívne kultivovať v našich vertikálnych systémoch a vyrábať z nej inovatívny doplnok stravy pre ľudskú konzumáciu, bohatý na proteín s kompletným aminokyselinovým profilom a vysokým obsahom flavonoidov, omega-3 mastných kyselín a minerálov – naše PowerGreens, za vývoj ktorých sme boli v Lifbee ocenení.
Naša vízia však siaha omnoho ďalej. Na žaburinke ukážeme, že rastliny môžu a musia byť skutočne škálovateľné, ak chceme lepšiu a udržateľnejšiu budúcnosť. Podobne ako dnes vieme v baktériách vyrábať inzulín etickým spôsobom, chceme našu rastlinku využiť na produkciu mnohých užitočných látok. Problémom však je, že znalosti o jej kultivácii a genetickej modifikácii sú veľmi limitované. Práve preto sa ich snažíme nabrať a sprístupniť tak túto rastlinu pre širší biotechnologický výskum.
Aký je váš ďalší postup v rámci tohto projektu?
Momentálne máme finančné zdroje aj vďaka Lifbee, iniciatíve zameranej na podporu inovácií v oblasti biotechnológií a udržateľného podnikania. Do septembra plánujeme intenzívne pracovať v laboratóriu a čo najviac sa priblížiť našim cieľom. V októbri nás čaká finále najväčšej medzinárodnej súťaže v syntetickej biológii – iGEMu, ktorú chceme vyhrať. Konkurencia bude silná, ale pokúsime sa uspieť. Ideálnym výsledkom by bolo založiť startup a čo najskôr sa dostať k praktickému využitiu našej obľúbenej rastlinky.
Ako ťa DofE podporilo vo vzťahu k prírode?
Na tomto má určite najväčší podiel Dobrodružná expedícia, v ktorej vidím obrovský zmysel a jej koncept ma veľmi oslovil. V takej miere, že som sa stal Školiteľom a Hodnotiteľom Dobrodružných expedícií. Vidím, že pre mnohých študentov nie je pohyb a pobyt v prírode samozrejmosťou. Expedície Dofáčkam a Dofákom pomáhajú vidieť svet inak, napríklad im umožňujú zobudiť sa v stane a zažiť prírodu na vlastnej koži.
Aké je to pre teba ako bývalého Dofáka fungovať na opačnej strane, ako Školiteľ či Vedúci?
Je to jednoduchšie. Vnímam to na sebe. Ako Vedúci som iný než tí, akých som mal ja, hoci aj oni boli skvelí. Ako mladý človek mám k svojim Dofákom bližšie, no zároveň je zvláštne, že polovica z nich je staršia ako ja. Napriek tomu si výborne rozumieme. Dokážem sa naladiť na spôsob myslenia mladých ľudí, pretože máme podobné skúsenosti – všetci študujeme, prežívame skúškové v rovnakom čase a máme mnoho spoločného.
Prečo si myslíš, že je dôležité, aby sa mladí ľudia alebo pedagógovia, resp. ľudia pracujúci s mládežou, zapojili do DofE?
Podľa mňa je veľmi dôležité nebrať čokoľvek ako fixné, nemenné. DofE dokáže sprostredkovať zmenu v myslení, ktorá nás vedie k tomu, aby sme sa nezastavili. Pre mňa je dôležité hľadať spôsoby, ako veci urobiť, nie premýšľať nad tým, prečo sa nedajú urobiť. A tento, podľa môjho názoru kľúčový mindset pre dnešnú dobu, DofE úžasne podporuje.