Riaditelia sa inšpirovali, ako narábať s rozpočtom
Jednou z tém, ktorým sme v pilotnom ročníku Diamantovej ceny DofE venovali, bolo viaczdrojové financovanie (fundraising) a narábanie s rozpočtom školy.
V DofE sme sa tento školský rok rozhodli rozvíjať nielen našich Dofákov a učiteľov, ale taktiež riaditeľov zapojených škôl a koordinátorov DofE v rámci programu Diamantová cena DofE.
Nový rozvojový program vedenia skôl sme rozdelili do štyroch modulov, ktoré účastníkom pomôžu sa vzdelávať po profesionálnej ale aj osobnostnej stránke. Jednou z tém, ktorým sme sa venovali práve s riaditeľmi škôl bolo viaczdrojové financovanie (fundraising) a narábanie s rozpočtom školy. “Vzdelávať sa musíme stále a som vďačný, že sme (ako škola) do tohto programu zapojení,” hodnotí program Diamantová cena DofE Zsolt Lukács, riaditeľ Školy umeleckého priemyslu v Košiciach.
Inšpiratívne s rozpočtom
Workshop zameraný na fundraising slúžil pre riaditeľov zapojených škôl ako zdroj inšpirácie. Financie v školstve sú limitované a vďaka tipom a trikom z workshopu sme im ukázali rôzne zdroje financovania projektov, rozvoju školy či tipy na to, ako správne narábať s rozpočtom a v konečnom dôsledku aj ušetriť.
Tento modul viedla Mária Dečová, koučka s deväťročnou skúsenosťou zo školského manažmentu. Týmto workshopom chcela prítomným riaditeľom ukázať, ako efektívne viesť rozpočet a nie byť ním vedený. Podľa jej slov je fundraising dôležitý pre každú školu, nie len tú, ktorá potrebuje získať nevyhnutné financie. “Pre niektoré školy je fundraising príležitosťou byť čo najlepším miestom pre žiakov a komunitu, ” vraví Mária. Práve preto sa na viaczdrojové financovanie netreba pozerať len skrz peniaze – treba to vidieť ako dvere k možnostiam, ktoré sú inak ťažko realizovateľné.
“Išiel som do toho bez očakávaní a som nadšený z výsledku.”
Workshopu sa zúčastnili 6 riaditelia škôl a jedným z nich bol aj Zsolt Lukács, riaditeľ Školy umeleckého priemyslu v Košiciach. Napriek tomu, že do Diamantovej ceny sa zapojil bez konkrétnych očakávaní, len pripravený načerpať inšpiráciu a naučiť sa niečo nové, je z organizovaných workshopov nadšený. “Modul zameraný na fundraising a narábanie s rozpočtom bol veľmi inšpiratívny a rozhodne sa pokúsime mnohé veci aplikovať,” vraví. Konkrétne spomenul tip na spoluprácu s miestnym Úradom práce a nezamestnanými občanmi. “O takejto možnej spolupráci som nevedel, no je to skvelý spôsob, získať pomocnú silu do školy bez potreby navyšovania rozpočtu.”
Veríme, že podobné pozitívne dojmy si z workshopu Diamantovej ceny odniesli aj ostatní riaditelia škôl. Teší nás, že sa môžeme podieľať na individuálnom rozvoji žiakov ako aj vedenia škôl a dúfame, že v budúcnosti sa nám podarí takúto formu neformálneho vzdelávania priniesť k viacerým pedagógom.
Viac informácií o programe Diamantová cena DofE nájdete TU.