TS: “Vytrvalosť je jedným z najlepších predpokladov úspechu,”
To sú slová pani prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá dnes podporila vyše 600 úspešných absovlentov rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE). Program, do ktorého sa ročne zapája vyše 1,3 milióna mladých ľudí na celom svete priamo rozvíja spomínanú vytrvalosť, cieľavedomosť a vnútornú motiváciu cez.
10. Septembra, 2019, Bratislava: Na slávnostnej ceremónii DofE si svoje medzinárodné ocenenie prevzalo vyše 600 mladých ľudí. O dobrú náladu sa postarala speváčka Celeste Buckingham. Vyše 800 hosťom sa tiež prihovoril Veľvyslanec Spojeného kráľovstva Andrew Garth. “Som veľmi rád, že môžem tento program aktívne podporovať, lebo v neho naozaj verím. Program DofE je však už taký populárny, že už nemôžem odovzdávať cenu všetkým,” posťažoval sa s humorom pán veľvyslanec vo svojom príhovore.
Úspešných absolventov DofE ocenili hokejisti - Richard Pavlikovský a Michal Handzuš, moderátorka rádia Expres Oli Džupinková, riaditeľ Leaf academy Matej Sapák, CEO kníhkupectva Martinus Michal Meško, Rasťo Kulich z Grow with Google Slovensko, kreatívny guru Michal Pastier, Nima Motazed zo Swiss Re Bratislava Office, Branislav Kleskeň, riaditeľ LEAF, Andy Juris zo ZSE Distribúcia, CEO SLSP Peter Krútil,Rado Krátky z PWC, námestník primátora Bratislavy Juraj Káčer, CEO Tesco Slovensko Martin Kuruc, Cristina Dumitrache z Cushman and Wakefield, Jarmila Gurská zo Shell, Riaditeľ Ústredia Slovenského skautingu Juraj Lizák a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.
Plnili si svoje ciele, sny, pomáhali komunite a prírode
Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo niekoľko mesiacov pracovať a prekonať štyri výzvy- rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu v prírode. Prezidentka v príhovore špeciálne spomenula práve expedície v súvislosti s ochranou prírody: “Verím, že ste v tomto zážitku našli k prírode rešpekt a úctu. Lebo mocná je voči jednotlivcovi, ale voči ľudstvu je stále viac a viac slabá. Stále viac ju našou ľudskou činnosťou poškodzujeme a ničíme. No dúfam, že vďaka tomuto zážitku príroda aj vo vás nájde svojich ochrancov a ochrankyne. Už teraz vás totiž veľmi potrebuje.”
“Túžba robiť niečo navyše je tým, čo pre mňa vyjadruje celý tento program. Môžu to byť maličkosti, ale aj maličkosti dokážu veľa. Je na to potrebná veľká dávka odhodlania a to najmä odhodlanie prekonať samých seba. Mojím športovým cieľom bolo zabehnúť Spartan race a hoci ide o preteky v prekonávaní fyzických prekážok, prekvapivo, jednou z tých najťažších prekážok bolo prekonanie môjho strachu a lenivosti. Nikdy nezabudnem na ten pocit keď som po 7 km celá zablatená, ubolená a zadychčaná prešla cieľovou rovinkou. Vďaka DofE sme sa naučili prekonávať prekážky, spotiť sa, nevzdávať sa,” spomenula vo svojom slávnostnom prejave Pavlína Ružičková, študentka nitrianskeho Gymnázia Párovská, úspešná absolventka DofE, ktorá si dnes prevzala svoje strieborné ocenenie. Okrem prípravy na preteky Spartan race založila v Nitre klub zahraničných študentov.
Ocenenou bola aj Emma Nikodýmová, ktorá má len pätnásť, no vie, že sny sa neplnia samé od seba. Emma Nikodýmová je študentka 1. súkromného gymnázia v Bratislave a do programu DofE sa zapojila s na svoj vek veľmi jasnou predstavou. Pomáhala seniorom, aby sa vedela vcítiť do ich situácie, tancovala, aby si precvičila cieľavedomosť a vyrábala med, pretože ho má rada a vie, aké sú včely dôležité. “Vďaka DofE som získala sebavedomie, ktoré mi pomohlo nakopnúť sa v tanci. To, že som si stanovila jasný cieľ, mi pomohlo pri jeho dosahovaní. To platí aj o včelárstve - až keď sa stal med mojim cieľom v oblasti talentu v rámci DofE, oprela som sa do toho naplno,” vraví.
Bez odhodlaných učiteľov a podporovateľov by to nešlo
Mladých ľudí na tejto ceste sprevádzajú odhodlaní učitelia, ktorí ich motivujú k naplneniu si svojich cieľov a snov. “V súčasnosti sa častokrát stretávame s ľahostajnosťou. Dnes už nie je samozrejmosť, že vám niekto venuje svoj čas, že mu nie je veľkou neznámou slušnosť, pokora a ľudskosť. Práve tieto vlastnosti nosia v sebe naši absolventi DofE,” spomenula vo svojom prejave Simona Žáčiková, pedagogička zo Strednej zdravotníckej škole na Záhradníckej ulici v Bratislave.
Vzhľadom k tomu, že program, ktorý priamo rozvíja cieľavedomosť, vytrvalosť a vnútornú motiváciu tisícok mladých ľudí sa teší veľkej popularite medzi študentmi a školami, sa Trnavský samosprávny kraj rozhodol podpísať memorandum o vzájomnej spolupráci a podpore deň pred slávnostnou ceremóniou, kde bolo ocenených aj niekoľko desiatok študentov z tohto kraja. Pripojil sa tak k Bratislavskému, Trenčianskemu a Žilinskému kraju.
Skvelú reportáž TA3 z tohto podujatia si viete pozrieť tu.
Všetky fotky sú na facebooku.